Nieuwe categorieën binnen de SDE++ subsidie

Op 24 juni 2021 heeft RvO een webinar georganiseerd over de SDE++ subsidie die dit najaar geopend zal worden. In dit bericht geven we jullie de belangrijkste veranderingen ten opzichte van de vorige openstelling. Een overzicht van deze wijzigingen wordt onderstaand weergegeven. Het budget is dit jaar € 5 miljard en de openstelling zal plaatsvinden vanaf 5 oktober tot en met 11 november. Aankomende ronde worden er vier nieuwe categorieën opgesteld.

1.   Geavanceerde hernieuwbare brandstoffen;

Vanaf dit jaar worden er nieuwe categorieën geopend voor de productie van brandstoffen toegepast voor transport in de Nederlandse markt. Het correctiebedrag voor deze categorieën wordt bepaald door de waarde van HBE’s. De volgende categorieën worden toegevoegd:

  • Bio-LNG uit mono-mestvergisting: 8000 vollasturen, looptijd subsidie 12 jaar;
  • Bio-LNG uit allesvergisting: 8000 vollasturen, looptijd subsidie 12 jaar;
  • Ethanol: 8000 vollasturen, looptijd subsidie 15 jaar;
  • Benzine/ dieselvervangers: 7500 vollasturen, looptijd subsidie 15 jaar.

2.   CO2-afvang en -levering aan de glastuinbouw

Vanaf de najaarsronde zal het mogelijk zijn om voor CO2-afvang en CO2-levering aan de glastuinbouw SDE++ subsidie te ontvangen. Daartoe worden er verschillende categorieën opengesteld voor CO2 Capture and Utilisation (CCU) om vloeibaar of gasvormig CO2 in te zetten in de glastuinbouw. Binnen deze categorie is het aantal vollasturen 4.000 en is de subsidielooptijd 15 jaar. Er gelden de volgende categorieën: 

  • Vloeibaar of gasvormig;
  • Nieuwe of bijkomende afvang;
  • Nieuw of bestaande leidingen;
  • Nieuwe of bestaande industriële installatie;
  • Nieuwe afvang bestaande AVI of biomassaverbrandingsinstallatie.

3.   Zon-PV: <1 MWp gesplitst naar gebouwgebonden en grondgebonden of drijvend

De ingebruiknametermijn voor de nieuwe categorie <1 MWP wordt twee jaar. Daarnaast kunnen carport systemen worden aangevraagd voor gebouwgebonden categorieën omdat deze systemen in de praktijk vaak duurder zijn dan installaties voor op veld.

4.   PVT-collector met warmtepomp

Vanaf de aankomende openingsronde is het mogelijk om een aanvraag in te dienen voor een PVT- collector met warmtepomp die wordt toegepast binnen de gebouwde omgeving. De water-water-warmtepomp moet minimaal een vermogen hebben van 500 kWth. Daarnaast moet de COP waarde minimaal 3.0 bedragen. 

Wijzigingen per hoofdcatergorie

Naast de voorgenoemde nieuwe categorieën zijn er een aantal wijzigingen doorgevoerd per hoofdcategorie.

Biomassa

De categorie biomassa verbranding van houtige biomassa is dit najaar alleen opengesteld voor hoge temperatuur (>100 graden of stoom voor lagere temperaturen toepassingen zie categorie CO2 arme warmte). Daarbij is een nieuwe categorie verlengde levensduur opengesteld voor biomassavergisting gas/ warmte/ wkk. Wat betreft de duurzaamheidscriteria (RED II) bestaan er nieuwe duurzaamheidscriteria voor de categorieën vergisting, vergassing en verbranding. Tevens gelden er vanaf dit najaar emissie-eisen voor biomassaverbrandingsinstallaties.

Zon-PV

Voor zon-PV wordt er een aantal wijzigingen doorgevoerd. Zo wordt de ingebruikname termijn voor nieuwe categorie <1 MWp twee jaar. Daarnaast wordt het aantal vollasturen voor gebouwgebonden projecten verlaagd naar 900. Vanaf aankomende ronde kunnen carport systemen worden aangevraagd voor gebouwgebonden categorieën.
Voor tweezijdige zonnepanelen mogen de vermogens van voor- en achterkant bij elkaar opgeteld worden mits dit vermogen is toegelicht en onderbouwd. 
Vanaf aankomend najaar moet er bij transportindicaties in congestiegebieden een toelichting worden gegeven op hoe gelijktijdigheid wordt gewaarborgd.

CO2-arme warmte

Voor CO2-arme warmte zijn er een aantal veranderingen doorgevoerd

  • Nieuwe categorie: restwarmte van datacenters (met en zonder warmtepomp);
  • Individuele warmtepomp subsidiabel met een vermogen van > 500 kW;
  • Voor aquathermie is de techniek naast gebouwde omgeving nu ook toepasbaar voor directe toepassing in bijvoorbeeld glastuinbouw.
CO2-arme productie

Binnen de categorie CO2-arme productie zijn er diverse wijzigingen doorgevoerd, waaronder de belangrijkste:

  • CCS: 14 nieuwe categorieën
    o    Haalbaarheidsstudie is verplicht
    o    Uitvoeringsovereenkomst en bankgarantie is verplicht
    o    Plafond Industrie: 7,2 Megaton per jaar. Verleden jaar was er al 2,5 Megaton beschikt.
    o    Plafond Elektrisch is 3 megaton per jaar.
     
  • Voor de categorie waterstofproductie is het aantal vollasturen verhoogd naar 3000 uren.

Wil je aan de slag met de SDE-subsidie?

Vul dan onderstaand formulier in, helpen we je verder!


● 
Vrijblijvend antwoord   Binnen 1-2 werkdagen

"Ik sta voor je klaar om al je vragen over de SDE-subsidie te beantwoorden!"

Mark Maljaars

Expert duurzaam gas

Groen gas: De duurzame motor van de energietransitie

De energietransitie vraagt om realisme en slimme oplossingen. Waar elektrificatie niet toereikend is, biedt groen gas de uitkomst. Het is een essentiële schakel om de industrie, de gebouwde omgeving en mobiliteit te verduurzamen. Voor ondernemers en investeerders biedt de groeiende vraag naar groen gas projecten een interessante business case. Maar wat komt er kijken bij de ontwikkeling en exploitatie? Ekwadraat neemt u mee in de wereld van hernieuwbaar gas.

Wat is groen gas en wat is de betekenis?

De vraag "wat is groen gas?" horen we vaak. Het is de duurzame variant van aardgas, geproduceerd uit organische reststromen. In tegenstelling tot fossiel gas, dat miljoenen jaren onder de grond heeft gezeten, is dit gas volledig hernieuwbaar.

Het proces begint vaak met biogas dat ontstaat door vergisting. Dit biogas wordt vervolgens gezuiverd en opgewaardeerd tot het dezelfde kwaliteit en eigenschappen heeft als aardgas. Hierdoor kan het direct worden ingevoed in het bestaande gasnetwerk. Groen gas is daarmee een directe vervanger voor aardgas, zonder dat er aanpassingen nodig zijn bij de eindgebruiker.

 

Groen gas CO2-uitstoot: Een korte cyclus

Een van de belangrijkste drijfveren voor de inzet van dit gas is de reductie van emissies. De groen gas co2 uitstoot is namelijk onderdeel van een korte koolstofcyclus. De CO2 die vrijkomt bij verbranding, is kort daarvoor door de biomassa (planten/organisch materiaal) opgenomen uit de atmosfeer.

Hierdoor voegt u – in tegenstelling tot bij aardgas – netto geen extra CO2 toe aan de atmosfeer. Kijken we naar de totale keten, dan is de groen gas co2-uitstoot (inclusief productie en transport) vele malen lager dan die van fossiele brandstoffen. Dit maakt het voor bedrijven een cruciaal instrument om hun CO2-footprint te verlagen en te voldoen aan ESG-doelstellingen.

 

Groen gas uit mest en biomassa

De productie vindt plaats door het vergisten van biomassa. Een veelbelovende route voor de agrarische sector is groen gas uit mest. Door dagverse mest te vergisten op boerderijschaal of in coöperatief verband, wordt methaan dat anders uit de mest zou ontsnappen, nuttig ingezet als energiebron.

Naast mest worden ook andere reststromen gebruikt, zoals slib uit waterzuivering en resten uit de voedingsmiddelenindustrie. Ekwadraat adviseert initiatiefnemers over de juiste mix van grondstoffen om een zo hoog mogelijk rendement uit de installatie te halen.

 

Groen gas productie Nederland: Ambitie vs. Realiteit

De ambities zijn groot: in het Klimaatakkoord is vastgelegd dat de groen gasproductie Nederland moet groeien naar 2 miljard kubieke meter (m³) in 2030. Op dit moment is de productie nog lang niet op dat niveau. Dit gat tussen de huidige status en de doelstelling biedt enorme kansen voor nieuwe initiatieven en investeerders.

De overheid stimuleert deze opschaling. Niet alleen via de SDE++ subsidie, maar ook door de aanstaande bijmengverplichting voor energieleveranciers. Dit stuwt de vraag en de marktwaarde van uw productie.

 

De rol van groen gas certificaten

Hoe bewijst u dat uw gas groen is? Omdat het gas fysiek mengt met aardgas in het leidingnet, werkt de markt administratief met groen gas certificaten, ook wel Garanties van Oorsprong (GvO’s) genoemd. VertiCer geeft deze certificaten uit per geproduceerde hoeveelheid. 1 GvO staat gelijk aan 1 MWh groen gas.

Deze certificaten vertegenwoordigen de duurzame waarde van het gas. Handel in deze certificaten kan, bovenop de gasprijs, een aanzienlijke inkomstenbron vormen voor producenten. Ekwadraat helpt u bij het navigeren van dit certificeringsproces en het optimaliseren van uw opbrengsten.

 

Haalbaarheid en realisatie met Ekwadraat

Wilt u investeren in groen gas of heeft u reststromen die u wilt verwaarden? De route van idee naar realisatie is complex en vraagt om expertise op het gebied van vergunningen, subsidies, techniek en contractering.

Ekwadraat is uw partner in dit traject. Wij rekenen uw business case door, verzorgen de engineering en begeleiden de bouw. Samen zorgen we ervoor dat uw project bijdraagt aan een fossielvrije toekomst én een gezond rendement oplevert.

Benieuwd naar de potentie van uw locatie? Neem contact op met de experts van Ekwadraat.

Wil je weten wat dit voor jouw bedrijf betekent? 


● 
Vrijblijvend antwoord   Binnen 1-2 werkdagen

"Benieuwd naar de mogelijkheden? Ik zoek het graag uit!"

Symen Johannes Hoekstra

Sales- en accountmanager